Állandó kutatási témák bővebben
Népesség-előreszámítások: A népesség-előreszámítás egy népesség létszámának jövőbeni időpontokra történő előrebecslése. A népesség-előreszámítások készítését a demográfia olyan alkalmazási területe, melyben sűrítve jelennek meg mindazon ismeretek, elemzési elvek és módszerek, melyek a demográfia tudománya és a népesedésstatisztika fejlődése során felhalmozódtak. A Népességtudományi Kutatóintézet a hazai népesség-előreszámítások legfontosabb tudományos műhelye.
Családpolitika Magyarországon és Európában: Az NKI-ban folyó családpolitikával kapcsolatos kutatások célja a különböző, nyugat- és kelet-európai családpolitikák elemzése és összehasonlítása. Vizsgáljuk továbbá ezek hatását az egyes országok termékenységére, hiszen paradox módon a magyar bőkezű ellátás ellenére hazánk termékenységi mutatói az egyik legalacsonyabbak a világon.
Gyermeknövekedés-vizsgálat: A gyermekek testhosszának/testmagasságának, testtömegének és testhosszúság/testmagasság szerinti testtömegének alakulását bemutató percentilis ábrák az Országos Longitudinális Gyermeknövekedés-vizsgálat (OLGYV) referenciaadatai alapján készültek. Az OLGYV az első, olyan gyermeknövekedés-vizsgálat Magyarországon, amelyben országos reprezentatív mintán, születéstől 18 éves korig követték nyomon a gyermekek, ifjak növekedését, fejlődését.
Családi átmenetek és családi életpálya: A kutatások célja, hogy megismerjük a családi átmenetek és az egyéni életpályák – párkapcsolat kialakítása ill. felbomlása, felnőtté válás, szülővé válás és további gyermekek vállalása, válás, nyugdíjba lépés, egészségi állapot romlása – mögött meghúzódó társadalmi mechanizmusokat.
Értékek és attitűdök a családi viszonyokról: Az értékek, beállítódások vizsgálata a demográfiai viselkedéssel, családi viszonyokkal kapcsolatban folyamatos. Ennek keretében 2019-ben az elemzések a nemi szerepekre, háztartási munkamegosztásra, a kisgyermekes anyák munkavállalásával kapcsolatos elképzeléseinek alakulására, valamint az apaszerepek változására koncentrálódtak