tükörstatisztika
Az egy adott országból történő kivándorlást megbízható kivándorlási statisztikák hiányában gyakran tükörstatisztikák alapján mérjük. A tükörstatisztikák használatakor a külföldi országok bevándorlási statisztikáját veszik figyelembe, és az adott időszakban (például adott évben) a különböző országokba érkezők számát vizsgálják – állampolgárság vagy születési ország alapján – és összegzik.
A tükörstatisztikák hátránya, hogy nem lehetséges egy adott évben a világ minden országára meghatározni az oda érkezők számát. Továbbá a célországban bevándorlóként megjelenőkről a születési ország vagy állampolgárság alapján nem lehet biztosan tudni, hogy Magyarországról, vagy más országokból érkeztek, mint ahogy azt sem, hogy mennyi ideje/ideig tartózkodnak a célországban. Előnye azonban, hogy míg a kivándorlást, a huzamosabb külföldi tartózkodási szándékot a kivándorlók jelentős többsége nem jelzi származási országa hivatalainak, így a hazai hivatalos statisztikákban nincs nyoma a távozásának, külföldre érkezve a munkavállalás, lakhatás, egészségügyi ellátás miatt nagyobb arányban megjelennek a célország nyilvántartásaiban, szerepelnek a helyi bevándorlási statisztikákban. A tükörstatisztikák tehát nem alkalmasak egy adott évre a teljes kivándorlás mértékének pontos megállapítására, ám jól mérik a kivándorlás mértékének változását.
Magyar állampolgárok kivándorlása Magyarországról a hivatalos magyar statisztikák alapján, és bevándorlásuk az EGT-tagállamokba tükörstatisztikák alapján
Megjegyzés: A tükörstatisztikák adatai az Egyesült Királyságra vonatkozóan 2006 óta, Franciaországra vonatkozóan a teljes időszakban hiányoznak.
Forrás: Gödri, I. (2014): Emigration from Hungary: An increasing tendency. Research Highlights, No. 17. Hungarian Demographic Research Institute, Budapest.
Szócikk letöltése PDF-dokumentumként.
Adatok letöltése Excel-dokumentumként.