csecsemőhalandóság
A csecsemőhalandóság egy speciális korspecifikus halandósági ráta: minden, az élveszületést követően, de az egyéves kor betöltése előtt bekövetkezett haláleset beleszámít. A halva született és a születésük évfordulóján meghalt gyermekek viszont nem számítanak bele a mutatóba. A csecsemőhalálozási arányszám az ezer élveszülöttre jutó, de egy éven aluli meghaltak arányát mutatja meg. A legfontosabb különbség az egyéb kor-specifikus rátákhoz képest az, hogy a csecsemőhalálozási ráta kiszámításakor nem az adott korcsoport „átlagos” népességét (tehát az adott év elején és végén életben lévők számának átlagát) veszik figyelembe, hanem az összes megszületettet.
A csecsemőhalandóság az egyes országok fejlettségének egyik fontos mérőszáma. Magyarországon a csecsemőhalálozás jelentősége az összhalálozáson belül egyre csökken. A csecsemőhalandóságnak több demográfiai mutatóra nézve is kiemelt jelentősége van: így a születéskor várható átlagos élettartamra (ld. külön szócikkben), vagy a potenciálisan elvesztett életévek alakulására.
Számítási példa:
Magyarországon 2010-ben a csecsemőhalálozási arányszám 5,3 volt ezer élveszületésre vetítve. Ez az érték 2012-re 4,9 ezrelékre csökkent. Ez európai összehasonlításban többé-kevésbé megfelel az ország általános fejlettségi helyzetének.